המקלחון

ההצגה מעניקה לצופה הצצה על הקושי בו נתקלים ניצולי שואה בהגיעם לקבל את מה שמגיע להם בזכות, אל מול העדר הגמישות של הממסד והחברה לסייע להם.

המקלחון הוא מחזה דוקומנטרי המגולל את סיפורו של אמן, בן לניצול שואה הנועל את צווארו כמחאה על אי מתן שירותי סעד לאביו. ההצגה היא שחזור מדוקדק של אירועים אמיתיים שהתרחשו במהלך 2017.

 

אביו של האמן (79), בוריס, ניצול שואה שמתחנן מזה תקופה ארוכה לשירות סיעודי לו הוא זכאי מקרן הרווחה לניצולי שואה; הנגשה והתאמת חדר המקלחת לצרכים סיעודיים. במקרה הזה - שירות של הריסת האמבטיה אליה הוא כבר לא יכול להיכנס והסבתה למקלחון.

 

המקלחון מזמינה לסיור בלהות קפקאי דרך עיניו של בן לניצול שואה, ברחבי המאכלת הבירוקרטית של משרדי ממשלה ועובדים סוציאלים. ההצגה מגיעה לקתרזיס כאשר האמן פונה לדרך בלתי קונבנציונלית במסעו להשמיע את זעקת אביו, באמצעות נעילת צווארו לשולחן יו"ר קרן הרווחה לניצולי שואה. מכאן אי הצדק, הכאב האישי והקולקטיבי הופכים למחזה אבסורד בו כל המילים וההתרחשות מוצגים בדיוק כפי שנאמרו והתרחשו במציאות, העולה על כל דמיון.

המקלחון בא לשטוף ולרענן את השיח הרווח בנושא השואה ובייחוד ניצולי השואה ולעודד לפעולה ממשית ומיידית כל עוד הניצולים שיכולים לקבל סיוע עוד נמצאים בחיים.

 

יוצר, קונספט ומבצע: אריאל ברונז

מן העיתונות:

2017 - כתבה של רועי יפה בעיתון העיר
2018 - כתבה ב-MyNet ירושלים

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now